Mi az a Sharing Economy?

A Sharing Economy, vagyis a közösségi gazdaság napjaink egyik legvitatottabb témája, szinte minden iparágban jelen van. Egy olyan új üzleti hullám, ami az internet segítségével összeköti a vásárlót a szolgáltatással, azaz a keresletet a kínálattal, mint például rövidtávú lakáskiadás, fuvarozás stb.

Habár a köztudatba csak 2010 után került be, mint jelenség ősidők óta létezik. Amíg régen a megosztás azt jelentette, hogy nagylelkűségből vagy bizalomból megosztották az emberek másokkal a tulajdonukat például szállást adtak kolostorokban a zarándokoknak, terméket termékre cseréltek, az új üzleti modellben ez a megosztás legtöbbször fizetségért cserébe történik. A közösségi gazdaság manapság már életformává vált, és mindennapjainkban jelen van. A Sharing Economy teljes mértékben alkalmazkodik a kereslethez és a kínálathoz: a fogyasztó minél alacsonyabb áron kíván terméket vagy szolgáltatást vásárolni, valamint a mindennapi emberek maximálisan ki szeretnék használni a rendelkezésükre álló felesleges erőforrásaikat vagy másnéven az „alvó tőkéjüket”. Ezekben a kihasználatlan erőforrásokban a tőke vagy a tulajdon a platformok és a vállalkozások nélkül továbbra is kihasználatlan maradt volna, viszont segítségükkel lehetőség van egy használatlan szoba, lakás vagy autó hasznosítására.

Mik a Sharing Economyra jellemző tulajdonságok?

    • A Sharing Economy piac alapú:
      virtuális piactereket generál ezzel lehetővé téve a javak és szolgáltatások cseréjét egy helyen, új szolgáltatások megjelenését, magasabb gazdasági aktivitást eredményezve.
    • Magas hatású tőke:
      minden téren új lehetőségeket kínál a vagyontól és képességtől kezdve egészen az időig és a pénzig, a minél magasabb fokú kihasználtság érdekében.
    • Tömeg alapú hálózati rendszert alkot a hierarchia helyett:
      nincs alá és fölé rendeltség, bárki lehet szolgáltató és bárki lehet vásárló. A tőke és az élőmunka kínálata magánszemélyektől származik.
    • Elmosódó határok a magánszemélyek és a szakma között:
      valószínűleg a lakás tulajdonos sohasem üzemeltetett szálláshelyet, és a fuvart adó személy sem hivatásos sofőr, hanem szakmán kívüli, és keresetkiegészítésként szolgál számára a közösségi gazdaságban való részvétel.
    • Elmosódó határok a teljes állás és az alkalmi állás, valamint az állandó és szabadúszó állás között:
      például lehet valaki úgy szabadúszó lakását kiadó tulajdonos, hogy közben teljes állásban dolgozik egy vállalatnál.

Milyen Sharing Economy szolgáltatások vannak Magyarországon?

A következőkben főként a turisztikai szempontból fontos vállalkozásokat vettük szemügyre. Három fő terület:szálláshely szolgáltatás, közlekedés, és desztináción belüli tevékenységek alapján az alábbi vállalkozásokat találtuk:

1. Szálláshely-szolgáltatás

A szálláshely-szolgáltatáson belül is a legnépszerűbbek a rövidtávra szállást kínáló weboldalak.

    • Airbnb

Az Airbnb talán a legjobb példa a közösségi gazdaságra. Teljesen átformálta mind a belföldi, mind a külföldi utazásokat világszerte.

Csak és kizárólag magán szobákat, lakásokat, házakat kínálnak a tulajdonosok rövidtávú kiadásra. Világszerte több mint 65000 városban található meg, és körülbelül 4 millió szálláshely közül lehet választani. A vállalkozás sikerességének titka a bizalom. 

    • Couch surfing

Az Airbnb mellett megemlítendő közösségi gazdaságon alapuló vállalkozás a Couch Surfing.  Azonban hatalmas különbség, hogy míg az Airbnb-n a vendéglátóknak a lakáskiadás bevételként szolgál, a Couch Surfing oldalán nem kérnek cserébe fizetséget. A ’kanapé szörf” néhány éve még elképzelhetetlen lett volna. Hiszen ki engedne be egy teljesen idegent a kanapéjára ingyen? Filozófiája az élményszerzés és a személyes interakció. A Couch Surfing turista úgy töltheti el a vakációját, mintha helyi lakos lenne: megismerheti az adott várost az ott élők szemszögéből, autentikus ételeket kóstolhat, emellett új kapcsolatokra tehet szert.

2. Közlekedés

A közösségi gazdaság a közlekedés, helyváltoztatás során is megjelenik.

    • Oszkár

Magyarországon az egyik legismertebb felület az Oszkár telekocsi azaz online személyfuvar közvetítő rendszer. A weboldalon oldalon lehetőség van meghirdetni az autónkban üresen maradt ülőhelyeket. Ha egy hosszabb útra valaki egyedül megy, és az üresen maradó három vagy négy ülőhelyet kiadja, üzemanyag pénzt spórolhat meg, és ennyivel kevesebb ember indul útnak saját autóval, ezzel környezetet is védve, és pénzt spórolva. 

    • Blablacar

Magyarországon kevésbé ismert, szintén telekocsi szolgáltatást nyújtó weboldal a Blablacar. Célja ugyan az, mint az Oszkár telekocsinak: összekötni az egy útvonalon utazó autósokat és utasokat, ezzel gazdaságilag hatékonyabbá téve az utazást. Az Oszkárral ellentétben azonban itt nem engedélyezett az üzleti célú személyszállítás.

Hazánkban egyre elterjedtebb az e-carsharing, azaz elektromos autómegosztó rendszer, mellyel online regisztráció után autót bérelhetünk a nap huszonnégy órájában. Egyelőre csak a fővárosban, Budapesten érhető el carsharing szolgáltatás.  Az egyik népszerű, ezzel foglalkozó vállalkozás a GreenGo. Segítségével percdíjas elszámolásban lehet autót bérelni. Alkalmazáson keresztül kell lefoglalni, miután már nincs szükség az autóra, bárhol le lehet parkolni vele Budapest területén belül. A GreenGo-val ingyenes a parkolás és üzemanyagra sem kell költeni, mivel a jármű elektromos. Magánszemélyek és cégek is igénybe vehetik, azonban feltétel, hogy a bérlő életkora 18 év felett legyen, és rendelkezzen magyar jogosítvánnyal.

Ugyanezen az elven működik a MOL Limo is, azonban a GreenGo-val ellentétben csak a főváros belső kerületeiben elérhető a szolgáltatás, a „Limo zónán” belül, és csak magánszemélyek vehetik igénybe.

Bár országunkban nem engedélyezett, de külföldön népszerű alkalmazások az Uber és a Wundercar. Mindkettő segítségével a regisztrált utasok regisztrált sofőrt hívhatnak maguknak, jellemzően csak városon belüli utazásra. Az Uber esetében kötelező kifizetni az utat alkalmazáson belüli utalással, viszont a Wundercar becsületkassza alapon működik. Az utasok felajánlhatják az alkalmazás által kalkulált összeget borravalónak.

Közvetve a személyszállításhoz kapcsolódik a közlekedést segítő Waze alkalmazás. Használatához okostelefonra és internetkapcsolatra van szükség. Az applikáción keresztül értesülhetünk  a legfrissebb forgalmi korlátozásokról, dugókról, balesetekről, melyeket a többi autós jelent be.

3. Vendéglátás

A vendéglátásban talán az egyik leginnovatívabb trend a lakásétterem üzemeltetés. A lakásétterem a vendégségben elfogyasztott étel, és egy étterem közötti átmenet. Legtöbben hobbijuknak, a hobbijuk iránti hódolás miatt vágnak bele szabadidőjükben egy lakásétterem üzemeltetésébe. A vendégek ugyanúgy fizetnek az étkezésért, mint egy étteremben, viszont a hangulata teljesen más. Működésük törvényes, bár sok adminisztrációval jár, ezért a legtöbben illegálisan üzemeltetik. Általában közösségi oldalakon hirdetik magukat, és a helyeket regisztrációs sorrendben adják ki.

A fentiek alapján elmondhatjuk, hogy bár a turizmus több területén is jelen van a közösségi gazdaság a mégis a szálláshely-szolgáltatásra van legnagyobb hatással.