A legtöbb manapság alkalmazott masszázsfajta több ezer éves múltra tekint vissza. Ugyanakkor meg kell említenünk az Őskort is, amikor gyaníthatóan a masszázs alapjait már alkalmazták.

Persze írásos feljegyzések hiányában pusztán feltételezhetjük, hogy Samu kevésbé tudatosan, de élt ezzel a lehetőséggel, csak mivel mindennapjait egyéb időtöltései kötötték le, ezért kimerült abban az ösztönös cselekedetben, ami ma is megvan az emberben, hogy ha fáj valamink, akkor dörzsölni, nyomkodni kezdjük.

Amasszazs-xix-szazadz első írásos emlékekben, Kr.E 4000 környékén ugyanakkor már találunk utalásokat a masszázsra. A szó eredetét viszont nem tudhatjuk biztosan. Lehet görög (massein), francia (massage), héber (mases) esetleg arab (mas) eredetű is…

Masszázs az Ókorban

Az ókorban már megfigyelhető, hogy a masszázst teljesen tudatosan alkalmazták például sebek és betegségek kezelésére (Egyiptom), vérkeringési és idegrendszeri problémákra (Kina) és sportolók teljesítményének javítására (Görögország) is.

Masszázst a középkorban

2-torok-furdoA középkor sajnos a masszázs szemszögéből is sötétnek számított. A romai birodalom bukása, a háborúk, az éhezés, és betegségek megsokasodása kapcsán az egyház átvette az uralmat. Ezek mind a természettudományokkal való foglalkozás visszaesését eredményezték. Magyarországon is a táltosok szerepét a papok vették át, ugyanakkor sok mindent hasznosítottak elődeik tudásából, így például a gyógynövények használatát is…

Mátyás király uralkodása alatt már voltak masszázshoz hasonló gyakorlatok, ugyanakkor a török megszállás alatt terjedt el a masszázs…

A XII. századi Angliában ugyanakkor már az orvosi egyetemen tanították a masszázst, az 1500-as évektől kezdve pedig Európában gyógyításra használták.

A masszázsszalonok elődjére 1800-as évekig kellett várniuk elődeinknek, amikor Edingburban megalakult az első masszírozó magánintézet.

Felvilágosodás a masszázs szemszögéből

A középkort hátrahagyva, az egyház visszaesését kihasználva ebben az időben az orvostudomány újra fejlődhetett, komoly áttöréseket elérve. Például a kevésbé ismert finn masszázs mellett ebben az időben alakult ki egyik legismertebb mai masszázsfajta, a svédmasszázs is.

Masszázs a XIX. században

A XIX. század a masszázs szempontjából leginkább rendszerezéssel, illetve pontosításokkal telt. Például Pehr Henrik Ling (a svédmasszázs megalkotója) tanítványai az összegyűlt tapasztalatokból 1867-ben könyvet írtak, miben megemlítik a masszázs reflexiós hatását is.

1893-ban Hoffa, a masszázs kézikönyve című könyvében a svédmasszázs továbbfejlesztéséről ír, többek között említve az ízületi mobilizációt, és az 5 alapfogást.

XX.század

A XX.század masszázs szempontjából leginkább a specializálódásról szólt. Például ekkor alakult ki többek között a kötőszöveti masszázs vagy a csonthártya masszázs.

Ha egy kellemes masszázsra vágyik az olvasottak alapján, akkor látogasson el a www.kellemesmasszazs.hu oldalra!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.