Előbb-utóbb majdnem minden szülő szembekerül a bárányhimlő jelentette problémával: Magyarországon a leggyakoribb bejelentett fertőzés ez a betegség. A bárányhimlő lappangási ideje általában 14 nap, ezt követően jelentkeznek a tipikus tünetek, azaz a viszkető, kezdetben kis, piros kiütések.

A kiütések kialakulása előtt egy-két nappal már felléphet láz, étvágytalanság, fejfájás, gyengeség és rossz közérzet. Ritkán alakulnak ki komolyabb problémák, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a bárányhimlő esetleges szövődményeit. A leggyakoribb probléma, hogy a test különböző pontjain felülfertőződik a hólyagos bőr, amely a gyógyulást követően akár egész életre megmaradó hegeket okoz. A bárányhimlő legsúlyosabb szövődménye a szívizom-, máj- vagy ízületi gyulladás lehet, de szélsőséges esetben előfordulhat vérmérgezés is.

Védekezés megelőzéssel: A bárányhimlő elleni oltás

baranyhimlo-elleni-oltasRégebben a közhiedelem úgy tartotta, a gyerekeknek minél előbb át kell esnie a bárányhimlőn és annak kezelésén, hiszen tapasztalat volt, hogy idősebb korban gyakoribbak és súlyosabbak a tünetek. Amióta azonban létezik a bárányhimlő elleni védőoltás, a szakma ajánlatosnak tartja a vakcina beadását. Érdemes ezt 16-18 hónapos korra időzíteni, amikor a kicsi még nem kerül olyan közösségbe, ahol a bárányhimlő megfertőzheti. Egyetlen oltás sem nyújt száz százalékos védelmet, de a bárányhimlő elleni vakcina nagy valószínűséggel megakadályozza a betegség súlyos formájának kialakulását.

Bővebb információ: http://www.baranyhimlo.hu

 

European Centre for Disease Prevention and Control. Varicella vaccination in the European Union. Stockholm: ECDC; 2015.

 

Ez a cikk a GlaxoSmithKline Kft. közreműködésével jött létre.

 

HU/VAR/0011/16a

Az anyag lezárásának dátuma: 2016.05.12.

OGYÉI engedély száma: OGYÉI/30835-4/2016